Monitoring
Jedním z hlavních cílů projektu Trans-Lynx je přinést kvalitní biologické údaje o stavu česko-bavorsko-rakouské populace rysa ostrovida. Terénní data jsou získávána pomocí fotomonitoringu a v zimním období mapováním pobytových znaků. Na české straně je monitoring prováděn na území Plzeňského a Jihočeského kraje, kde je výskyt rysa pravidelně evidován nebo v oblastech potenciálního výskytu.
Mapování pobytových znaků rysa a fotomonitoring je v rámci projektu Trans-Lynx prováděno mimo jádrové oblasti v Národním parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava. Naopak je pozornost soustředěna na okrajové zóny a migrační koridory. Projekt tedy přinese aktuální informace o celkové velikosti areálu, kterou obývá česko-bavorsko-rakouská populace rysa ostrovida.
Zájmové území projektu bylo rozděleno do mapovacích kvadrátů o rozloze 10 x 10 km. Monitoring probíhá ve vybraných 30 kvadrátech:
- 20 kvadrátů bylo zvoleno na základě habitatového modelu Dušana Romportla v předpokládaných okrajových oblastech výskytu rysa ostrovida, kde bylo více než 50 % habitatů vyhodnoceno jako vhodných pro rysa (habitat suitability index >50%).
- Dalších 10 mapovaných kvadrátů se nachází na migračních koridorech, které byly vybrány také na základě zmíněného habitatového modelu, a to metodou „trasování cestou nejnižších nákladů“ (least cost path modeling).
Vedle fotomonitoringu a zimního mapování pobytových znaků jsou sbírána a ověřována hlášení od veřejnosti. Všechny získané údaje jsou vyhodnocovány na základě SCALP – kritérií.