Rozhovory

Meteor - populárně vědecký magazín

Šakal obecný. Autor: Jan Ševčík, zdroj: nppodyji.cz2. 8. 2014 - Nejen v tropech, i v naší přírodě se stále objevují nová zvířata. Někdy se podaří popsat docela nový druh, jako třeba v případě nedávno objeveného pavouka z propasti Macocha, jindy jde o zvířata zavlečená nebo dokonce záměrně vypuštěná. Další zvířecí druhy se k nám šíří přirozenou cestou. Tak je to třeba v případě šakala obecného.

Poslechněte si rozhovor se zooložkou Terezou Minárikovou o nových důkazech výskytu šakala na našem území. Přepis celého rozhovoru naleznete zde

 Šakal obecný. Autor: Jan Ševčík, zdroj: nppodyji.cz

 

Zooložka Tereza Mináriková ve Dvaceti minutách Radiožurnálu

Tereza Mináriková. Foto: Matěj Pálka, rozhlas.cz28. 6. 2014 Nedaleko Českého Krumlova se podařilo vyfotografovat rysa ostrovida, pravděpodobně stejné zvířete, které odborníci zaznamenali také u rakouského Melku. Jakou mají velké šelmy budoucnost ve volné přírodě? A jsou nebezpečné lidem? Také na to se ptal moderátor Martin Veselovský Terezy Minárikové z Trans-Lynx Projektu.


Jak se rys dostal z Rakouska až do České republiky? „Je schopen přeplavat i poměrně velkou řeku,“ vysvětluje Tereza Mináriková cestu zvířete, které zvládlo ujít vzdálenost 111 kilometrů mezi Melkem a českým územím. „Podle staršího záznamu dokázal jeden rys překonat i Dunaj,“ dodává k tomu.

Podle Terezy Minárikové je navíc možné, že na Blanensku vznikne rysí pár i s koťaty. „Samice mívá dvě až tři koťata. Dlouho se s nimi však skrývá,“ upozorňuje s tím, že fotopasti by mohly samici s mláďaty zachytit až koncem září nebo v říjnu.

Poslechněte si celý rozhovor s koordinátorkou projektu Trans-Lynx, Terezou Minárikovou. Přepis celého rozhovoru naleznete zde

 

 

Vlk vyfocený na Kokořínsku. Zdroj: AOPK ČR, Správa CHKO KokořínskoNaše velké šelmy - vlci a medvědi

21. 6. 2014 - Planetárium, Český rozhlas Sever

Velké šelmy se do naší přírody sice vrátily, ale rozhodně jich není tolik a nejsou pro člověka tak nebezpečné, abychom se jich měli bát. Tomu, kdo v přírodě dodržuje určitá elementární pravidla, se rysové, vlci i medvědi vyhnou obloukem. 

 

Poslechněte si rozhovor s Terezou Minárikovou z ALKA Wildlife o návratu velkých šelem do naší krajiny nebo si přečtěte přepis rozhovoru

 Vlk vyfocený na Kokořínsku. Zdroj: AOPK ČR

 

 

 

Rys ostrovid

13. 6. 2014 - Planetárium, Český rozhlas Sever

Čím jsou velké šelmy přírodě prospěšné a jaký dopad měla jejich dlouhodobá nepřítomnost v naší krajině? O tom jsem si povídal se zooložkou Terezou Minárikovou ze společnosti ALKA Wildlife moderátoři pořadu Planetárium. Zatímco medvědi jsou všežravci a ve značné míře i mrchožrouti, vlci a rysové hrají v přírodě roli vrcholových predátorů.


Poslechněte si rozhovor s Terezou Minárikovou z ALKA Wildlife o rysu ostrovidovi v naší přírodě nebo si přečtěte přepis rozhovoru.

Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

vytvořil Michal Kandr