Rysí tulák Luděk

Z Prachaticka do Linze a pak do Novohradských hor

13.1.2016, Společná tisková zpráva organizací Luchsprojekt Österreich Nordwest, ALKA Wildlife a Hnutí DUHA

Rys Luděk z Prachaticka, jenž loni v srpnu překvapil místní obyvatele v lesním komplexu Kürnberg Wald u Linze, se nyní objevil až v Novohradských horách. Tento pravděpodobně mladý samec je skutečný dobrodruh. Poté, co v létě překonal náročných sedmdesát kilometrů plných překážek z domovského Prachaticka k Linzi, vrátil se znovu na sever. Opět přešel Dunaj a přes rakouský Mühlviertel a Waldviertel doputoval až do Novohradských hor.

Trasa rysa Luďka: V březnu a dubnu 2015 byl rys Luděk opakovaně zaznamenán na Prachaticku, v srpnu a září byl vyfotografován v lokalitě Kürnberger Wald u Linze a nyní je v Novohradských horách.

Trasa rysa Luďka: V březnu a dubnu 2015 byl rys Luděk opakovaně zaznamenán na Prachaticku, v srpnu a září byl vyfotografován v lokalitě Kürnberger Wald u Linze a nyní je v Novohradských horách.

 

Lesní komplex Kürnberger Wald u Linze nebyl totiž pro rysa příznivý. Jeho rozloha je pouze 12 km2, což je pro dospělého jedince málo. Rysi obývají domovský okrsek o rozloze 150-400km2. Navíc okolí Linze je plné pro zvířata neprůchozích migračních bariér (nákupní centra, letiště, výrobní haly apod.).

Během své předchozí letní pouti z Prachaticka k Linzi musel Luděk překonat frekventované silnice spojující rekreační oblasti na levém břehu Lipna, obejít města, přeplavat nebo po mostě přejít řeku Dunaj.

Rys Luděk, Foto: Alka Wildlife

Celá česko-bavorsko-rakouská populace rysa ostrovida čítá pouze 60-80 jedinců.

Tereza Mináriková, expertka na ochranu velkých šelem ALKA Wildlife, řekla:
„Pro dlouhodobé přežití populace je 60-80 rysů málo. Nezbytná je proto ochrana nejen jádrového území Šumavy, ale i navazujících okrajových oblastí tak, aby zde zůstaly zachovány velké lesní komplexy, kde bude mít rys dostatečný prostor a klid vyvedení mláďat.“

„Konkrétní trasu rysa Luďka neznáme, přesto je zřejmé, že musel projít dlouhou a nebezpečnou cestu. Jednou z překážek, kterou musel překonat, je i nová rakouská rychlostní silnice S10. Jeho příběh tak podtrhuje nutnost zachovat průchodnost naší krajiny nejen pro lidi, ale i pro divoká zvířata.“

Josefa Volfová, expertka na ochranu velkých šelem Hnutí DUHA, řekla:
„Celou trasu rysa Luďka jsme byli schopni zrekonstruovat pouze díky dobré spolupráci řady lidí - českých a rakouských ochránců přírody, dobrovolníků Rysích hlídek, myslivců a lesníků. Jsme rádi, že se tato spolupráce dobře rozvíjí a přináší cenné výsledky.“


Kontakty:

Tereza Mináriková, ALKA Wildlife, 724 706 806, tereza.minarikova@alkawildlife.eu
Josefa Volfová, Hnutí DUHA, 776 378 993, josefa.volfova@hnutiduha.cz
Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz

Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

vytvořil Michal Kandr