Vzácný los evropský zachycen fotopastmi v jižních Čechách a severním Rakousku

Vloženo: 20.5.2014

Los evropský, jeden z největších savců Evropy, vážící až 700 kg, může být běžným druhem ve Skandinávii, ale ve střední Evropě je extrémně vzácný. Nejjižnější populace losa evropského, která se vyskytuje právě na česko-rakouské hranici, je velmi malá a ohrožená. Navzdory tomu se v poslední době vědcům opakovaně podařilo potvrdit výskyt losa evropského v této oblasti, a to s využitím fotopastí původně instalovaných ke sledování rysa ostrovida.

 Fotografie losa, zaznamenaného u Lipna v březnu 2014, autor: Trans-Lynx Projekt

„Losa se nám podařilo zaznamenat už dvakrát – v březnu 2014 na pravém břehu Lipna a předtím v listopadu 2013 kousek od Kaplice“, říká Lukáš Poledník z projektu Trans-Lynx.
Fotopasti jsme nainstalovali s cílem potvrdit zde výskyt rysa ostrovida. Vyfotil se ale los, což bylo pro nás příjemné překvapení. Je to vzácný druh, jeho zachycení fotopastmi je proto málo pravděpodobné“.

Stejnou zkušenost mají i rakouští odborníci, provádějící monitoring rysa ostrovida. „Losa se nám podařilo nafotit v prosinci 2011 a dvakrát v říjnu 2013, vždy na česko-rakouské hranici nedaleko Lipna.“ říká Thomas Engleder z projektu Luchsprojekt Österreich Nordwest. „V severním Rakousku jsme také zaznamenali občasná pozorování losů, někdy dokonce i samic s mláďaty, zejména v oblastech Mühlviertel and Waldviertel. Losi zde migrují podél tradičních migračních koridorů vedoucích z Jižních Čech až k Dunaji."

Los také bývá občasně zaznamenáván v Bavorském lese.

Výskyt losa na Šumavě a v jejím širším okolí je důkazem zachovalé, čisté přírody této oblasti. Doufejme, že se tu populace losa evropského zachová i do budoucna“, uzavírá Thomas Engleder.

Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

vytvořil Michal Kandr