S Rysími hlídkami rysům na stopě

Vloženo: 27.4.2014


rysi stopy, foto: Josefa VolfováZimnímu stopování rysa letošní sezóna příliš nepřála. Souvislá sněhová pokrývka se i ve vyšších polohách Šumavy a okolních pohořích držela sotva několik dní po čerstvém sněžení. Přesto Rysí hlídky vyrážely „do terénu“ hledat pobytové znaky rysů a sbírat informace o výskytu a ohrožení této vzácné šelmy.


Otcem myšlenky „Rysích hlídek“ je zoolog pan Ludvík Kunc a Hnutí DUHA. Jejich smyslem je ochrana a monitoring velkých šelem se zapojením mladých lidí. V rámci projektu Trans-Lynx je realizace Rysích hlídek v oblasti výskytu jihočeské populace rysa ostrovida plánována také.


V průběhu letošních zimních měsíců Rysí hlídky strávily celkem 80 dní v terénu: jejich členové mapovali a dokumentovali pobytové znaky rysa, odebírali vzorky pro DNA analýzy a na vhodných místech umísťovali fotopasti. Získané údaje mohou přinést nové údaje do náročné a dosud neúplné skládačky o česko-bavorsko-rakouské populaci rysa. Všechny získané informace jsou také využívány při osvětové činnosti. Smyslem Rysích hlídek je totiž mimo jiné šířit objektivní informace o rysovi. Názor na přítomnost této šelmy v naší přírodě je bohužel stále do značné míry ovlivňován strachem z neznámého či nevědomostí.


V průběhu letošní sezóny strávili členové Rysích hlídek přes sto padesát člověkodní na Šumavě, v Novohradských horách, na kraji vojenského újezdu Boletice a v Blanském lese. Dohromady přinesli téměř padesátku důkazů o výskytu rysa.

Sněhové podmínky letošnímu stopování příliš nepřálo, stopy lze najít i v blátě. Foto: Alena SkálováDokumentace nálezu. Foto: Josefa Volfová

Na zimní aktivity naváže v létě infostánek, jehož smyslem je především osvěta. Bohužel se stále setkáváme s obavami místních lidí z výskytu této velké šelmy v naší přírodě. Na letním infostánku budou mít proto zájemci možnost shlédnout fotografie rysa z přírody Šumavy a Pošumaví, dozvědí se, jak rys žije – čím se živí, kde se ukrývá, jak loví i jak je přínosný pro lesní ekosystémy a proč jej chráníme.


Pro bližší informace o letním infostánku sledujte naše webové stránky. Máte-li chuť se zapojit do našich aktivit, kontaktujte nás.

Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

vytvořil Michal Kandr