Rysice Jiskra má dvě koťata

Vloženo: 9.9.2016

Naše rysí kočka Jiskra má dvě krásná koťata! Fotka této rysí rodinky je prvním důkazem o rozmnožování rysa v českých Novohradských horách! Navíc se jedná o první přeshraniční česko-rakouskou rysí rodinku! Máme velikou radost:-)

Rysice Jiskra s koťaty. Zdroj: fotoarchiv ALKA Wildlife

Rysice Jiskra s koťaty. Zdroj: fotoarchiv ALKA Wildlife

Jiskra, která se narodila před dvěma lety na Prachaticku, přišla do oblasti Novohradských hor/Freiwaldu letos v zimě a zdá se, že se zde usadila natrvalo. Otcem jejích koťat bude pravděpodobně tříletý rys Jan, syn česko-bavorské rysice Silvy.

Rys Jan, zdroj: fotoarchiv ALKA Wildlife

Rys Jan, zdroj: fotoarchiv ALKA Wildlife. 

Jan pochází z Národního parku Bavorský les a do Novohradek/Freiwaldu přišel také tuto zimu přes rakouský Freistadt. Víme, že Jiskra a Jan se setkali v období říje a tato setkání nebývají u rysů nijak nevinná. Jediným dalším samcem, který v současnosti obývá tuto oblast je navíc Jiskry bratr Luděk, a považujeme za dost nepravděpodobné, že by si spolu sourozenci něco začali.

Na mapě je vidět, kde se Jiskra a Jan narodili a kde se našli. Zdroj: ALKA Wildlife.

 

Vše tedy ukazuje na to, že šťastným otcem je v tomto případě Jan. Nejen u člověka, ale i u rysů ale platí, že otec není nikdy jistý a tak pokud nezískáme DNA vzorek přímo od koťat, jen Jiskra bude vědět, kdo je skutečně otcem jejích flekatých koťat.

Rysice Jiskra a rys Jan se v době říje vyskytovali na stejném místě. Zdroj: fotoarchiv ALKA Wildlife.

Rysice Jiskra a rys Jan se v době říje vyskytovali na stejném místě. Zdroj: fotoarchiv ALKA Wildlife.

 

 

Rysí příběhy vychází s grantovou podporou Ministerstva životního prostředí. Materiál nemusí vyjadřovat stanoviska Ministerstva životního prostředí.

Projekt probíhá ve spolupráci s Beleco z. s.

Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

vytvořil Michal Kandr