Rysí značkování

Vloženo: 30.10.2016


Již delší dobu sledujeme jeden pařez na Prachaticku, který je u rysů mimořádně oblíbený. Čuchají k němu, otírají se o něj a močí na něj. Pořád dokola. Jedná se totiž o rysí značkovací místo. Svojí pachovou stopu tu zanechala snad všechna dospělá zvířata, která tudy prošla. K čemu taková pachová stopa slouží?

Rys Libor u pařezu. Zdroj: ALKA Wildlife

Rysi si tak označují svoje teritorium – tedy, hlavně kocouři. Ti značkují mnohem častěji než kočky. Snaží se rozhlásit informaci, že “tady už je obsazeno” a doufají, že mladíci, kteří by jim mohli konkurovat, se jejich rajónu raději vyhnou. Dost často tak doufají marně a mladíci klidně přijdou a stejné místo přeznačkují. A co hůř – ještě se i spáří s místními kočkami. Ty značkují sice méně, ale také se snaží si území označit. Pachová stopa pak nese informaci nejen o pohlaví, dominanci, ale i např. o připravenosti kočky se pářit. Období, kdy značkují všichni rysi jako diví, je pak právě doba páření. Ta trvá od ledna do března a kdo o sobě nezanechá v tuto dobu pachovou stopu, jako by nebyl. Prostě jako na Facebooku :-)

Rysice Michelle u pařezu. Zdroj: ALKA Wildlife

 

Rysí příběhy vychází s grantovou podporou Ministerstva životního prostředí. Materiál nemusí vyjadřovat stanoviska Ministerstva životního prostředí.

Projekt probíhá ve spolupráci s Beleco z. s.

Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

vytvořil Michal Kandr