Rysí máma Michelle

Vloženo: 21.8.2016

Rysí kočka Michelle žije na Prachaticku, tedy aspoň od té doby, co ji fotopasti poprvé zaznamenaly. Již skoro dva roky můžeme sledovat její příběh. Poprvé ji zaznamenala fotopast v listopadu 2014.

Rysice Michelle v roce 2014. Autor: Michaela Sladová

Loňské jaro jsme zjistili, že má dvě mláďata. Rysí koťata se rodí v květnu nebo červnu a o koťata se stará pouze samice. Většinou zůstávají s matkou do období říje, tedy do ledna až března dalšího roku. Pak už se musí postarat samy o sebe.

Máma hlídá nezbedná mláďata. Archiv ALKA WildlifeRysice Michelle s koťaty v roce 2015. Archiv ALKA Wildlife

  

V dubnu jsme zaznamenali Michelle sledující místního samce Morrise. Morris je pravděpodobně otec jejích mláďat, protože se pohybuje ve stejné oblasti jako ona. V té době jsme si mysleli, že dojde znovu k páření a Michelle bude mít nová mláďata.

Rys Morris. Archiv ALKA Wildlife

Jedno z mláďat Michelle v dubnu 2016; archiv ALKA Wildlife

 

Fotografie a video z letošního dubna ale ukazují, že obě Michellina odrostlá koťata se stále drží mámy a nechtějí ji opustit. Ne každá rysí kočka se páří každý rok - někdy se potřebuje po koťatech zotavit delší dobu, má zdravotní problémy, nebo zrovna nepotkala toho správného samce - a tak mají koťata to štěstí, že se o ně máma postará ještě o pár měsíců déle. Pobyt s matkou, která je zkušeným lovcem, a o kořist se se svými koťaty vždy podělí, jim totiž zaručuje jistotu pravidelné večeře.

 

 

 

 

Koťata jsou s Michelle stále i v dubnu 2016

 

Na monitoringu rysů v oblasti spolupracují tyto organizace: Luchsprojekt Bayern, Luchsprojekt Nord Osterreich, Nationalpark Bayerischer Wald, Hnutí DUHA a NP Šumava.

Rysí příběhy vychází s grantovou podporou Ministerstva životního prostředí. Materiál nemusí vyjadřovat stanoviska Ministerstva životního prostředí.

Projekt probíhá ve spolupráci s Beleco z. s.

Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

vytvořil Michal Kandr