Rysí kvíz

Vloženo: 19.9.2016

Na našem facebookovém profilu probíhá rysí kvíz, ve které si můžete vyzkoušet identifikovat některé šumavské rysy. 

Jak na to?

Většina z vás již jistě ví, že rysové mají unikátní zbarvení srsti. Velikost, počet a umístění skvrn se u každého jedince liší, a může být tedy použito k identifikaci zvířat, stejně jako se využívá např. otisk prstu u lidí. U karpatských rysů (Lynx lynx carpathica), kam patří i naši rysi, převládají skvrny - velké nebo malé, menšina zvířat pak má plavé nebo tzv. mramorované zbarvení. Zbarvení rysů má genetické pozadí (sourozenci nebo matka a koťata jsou si často podobní), jak to přesně funguje, ale zatím není známo. Poznávat rysy podle zbarvení může být někdy celkem jednoduché, někdy ale extrémně těžké. Ne každému to jde hned, ne každý má na to oči. Jak jste na tom vy osobně? Zkuste si náš rysí kvíz!

Na které fotografii je dvojice stejných rysů?

 

 

 

 

 

 

Správné odpovědi se dozvíte na našem facebookovém profilu. Dejte nám vědět, jak jste dopadli. Kdo správně určí všechny fotky, ten má oči jako rys:-) Hezkou zábavu.

 

Rysí příběhy vychází s grantovou podporou Ministerstva životního prostředí. Materiál nemusí vyjadřovat stanoviska Ministerstva životního prostředí.

Projekt probíhá ve spolupráci s Beleco z. s.

Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

vytvořil Michal Kandr