Rys cestovatel
Vloženo: 28.6.2013
Od Dunaje k Vltavě – 111 km vzdušnou čarou
Rys ostrovid, kterého vědci v říjnu 2012 vyfotografovali v Rakousku u Dunaje [1], byl v květnu spatřen v chráněné krajinné oblasti Blanský les, nedaleko Českého Krumlova. Překonal tedy více než 111 km. Pro ochranu této vzácné šelmy je zásadní udržet krajinu prostupnou, aby se zvířata mohla bez rizika přesouvat na velké vzdálenosti.
Od Dunaje k Vltavě– vzdálenost mezi lokalitami, kde byl rys vyfotografován v říjnu 2012 a květnu 2013 je více než 111 km vzdušnou čarou
Česko-bavorsko-rakouskou populaci rysa ostrovida již delší dobu zkoumají vědci ze všech tří států. Pomocí tzv. fotopastí umístěných na vybraných „rysích místech“, jsou pořizovány fotografie a videa rysů. Z těch je možné na základě unikátního zbarvení (umístění, velikosti a tvaru skvrn) zvířata rozeznat.
„Příklad tohoto rysa ukazuje na důležitý aspekt ochrany této vzácné kočkovité šelmy: na nutnost zachování krajiny průchodné pro migrující zvířata, na nutnost ochrany takzvaných migračních koridorů. Jinak budou jednotlivé populace izolovány, což může vést až k jejich postupnému zániku. A protože zvířata neznají hranice, musí být ochrana těchto populací i jejich propojenost řešena na mezinárodní úrovni. Prioritou by mělo být zejména zachování spojení mezi česko-bavorsko-rakouskou rysí populací a sousedními populacemi: karpatskou a alpskou, které patří k největším v Evropě,“ vysvětluje Tereza Mináriková z česko-bavorského projektu „Trans-Lynx“.
Thomas Engleder z rakouského „Luchsprojekt Österreich Nordwest“ k tomu dodává: „Náš rys cestovatel neuznává žádné hranice – to je evidentní – a nikdy by se nám ho bez naší spolupráce nepodařilo identifikovat. Máme z toho velkou radost a budeme proto ve společné česko-rakousko-bavorské rysí práci pokračovat.“
rys „Duvera“ – fotografie z října 2012, pořízená ve Wachau, Foto: Luchsprojekt Österreich Nordwest
Rys ostrovid je naše největší kočkovitá šelma. Obývá zejména velké lesní komplexy, kde je málo rušen člověkem. Domovský okrsek má velikost mezi 50 a 500 km2 a chce-li ho rys během několika dní celý zkontrolovat, nachodí i desítky kilometrů. Zejména mladí rysové migrují na delší vzdálenosti, aby nalezli nová území, kde by se mohli usídlit bez konkurence starších zvířat.
rys „Duvera“ – fotografie z května 2013, pořízená v CHKO Blanský les, Foto: Trans-Lynx Projekt
Poznámky:
[1] Rys, kterého podle jeho důvěřivého chování vědci pojmenovali „Důvěra (Duvera)“ byl vyfotografován v rakouském Waldviertelu.