Příběh rysa Joachima

Vloženo: 11.11.2016

Dnes bychom Vám rádi představili našeho oblíbeného česko-rakouského rysa, kocoura Joachima. Joachim se narodil v roce 2013 na rakouské straně Novohradských hor, ve Fraiwaldu. Poprvé byl vyfocen jako půlroční kotě, jak večeří s matkou a sourozencem čerstvě ulovenou srnu. To bylo v listopadu 2013.

Joachim ve věku zhruba 6 měsíců

Joachim ve věku zhruba 6 měsíců

Tehdy nám zamotal hlavu tím, že už byl velký jak dospělý rys, a nějakou dobu jsme si proto mysleli, že Joachim musí být ta matka. Jak se ukázalo později, nebyl. Byl to pěkný mladý kocour, který, jak už to u kocourů bývá, nezůstal v místě svého narození, ale našel si nový domovský okrsek  ve zhruba 60km vzdálené oblasti pravého břehu Lipna (oblast českého Vyšebrodska a rakouského Sternwaldu), kde žije od podzimu 2015.

Cesta rysa Joachima

Cesta mladého Joachima z Freiwaldu do oblasti Vyšebrodska/Sternwaldu je poměrně výjimečná. V této oblasti putují mladí samci většinou opačným směrem - z jádrové oblasti rozšíření rysů na okraj, kde je více volného prostoru k osídlení.

 

Joachim je pravý přeshraniční rys - pohybuje se pravidelně v ČR i v Rakousku, a státní hranici okázale ignoruje.

 

Rysí příběhy vychází s grantovou podporou Ministerstva životního prostředí. Materiál nemusí vyjadřovat stanoviska Ministerstva životního prostředí.

Projekt probíhá ve spolupráci s Beleco z. s.

Rys Joachim u značkovacího místa

Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

vytvořil Michal Kandr