Příběh rysa Jana

Vloženo: 6.8.2016

Dnes bychom vám rádi představili jednoho z nových novohradských rysů, kocoura Jana. Jan je živým příkladem toho, že státní hranice jsou rysům zcela lhostejné. Narodil se na jaře 2014 ve východní části národního parku Bavorský les, jako jedno ze dvou koťat rysice Silvy.

Jan jako kotě v NP Bavorský les-

 

Se svou rodinou strávil první rok života, a poté si odešel hledat nové teritorium. Na podzim 2015 byl zaznamenán na rakouské straně nedaleko Freistadtu, kde se mu ale asi moc nelíbilo a tak se přesunul dál na východ, a od ledna 2016 se pohybuje v Novohradských horách.

Dospělý rys Jan v Novohradských horách.

V období říje byl velmi populární u kočky Jiskry, tak uvidíme jestli se v Novohradkách usadí natrvalo:-) Jan je jinak typickým příkladem rysího osudu ze Šumavy - narozen v relativním klidu a bezpečí národním parku, kde už je ale "plno" a volné teritorium zde téměř není možné nalézt, je nucen přesunout se jinam. Hledání nové oblasti, která by byla velká, lesnatá, a relativně klidná, ale není jednoduché. Rizikem jsou v tomto případě automobily, ale i pytláci. Novohradské hory byly až do podzimu téměř bez rysů, není proto divu, že je rychle obsadili rys Luděk, jeho sestra Jiskra, a po ní i Jan a nová mramorovaná kočka (o které vám něco napíšeme příště). Teď je jen důležité, aby tu naše čtveřice dlouho vydržela!

Dospělý rys Jan v Novohradských horách.

 

 

 

 

 

"Rysí příběhy vychází s grantovou podporou Ministerstva životního prostředí. Materiál nemusí vyjadřovat stanoviska Ministerstva životního prostředí."


"Projekt probíhá ve spolupráci s Beleco z. s."

Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

vytvořil Michal Kandr