Jaká je situace rysů v Novohradských horách?

Vloženo: 19.10.2016

Dnešní příspěvek bude asi trochu kontroverzní, a tak jsme zvědaví na vaše reakce. Už několikrát jsme psali o tom, že v některých oblastech, kde rysa dlouhodobě sledujeme, zvířata náhle (a nevratně) "mizí", což podle nás není náhoda. Nejlépe je to vidět na našich datech z Novohradských hor.

 

Rys Bond. Zdroj: ALKA WildlifeNovohradky sledujeme od jara 2013 a toto území se zdá být trvale osídleno rysy, s kapacitou zhruba 4 dospělých zvířat. Ta se většinou pohybují na české i rakouské straně Novohradských hor-Freiwaldu. Že jde o oblast, která je pro rysy velice vhodná, je zřejmé: je to území s vysokou lesnatostí, malou hustotou lidských sídel, bohaté na skály, rokle a sutiny, v tomto roce se zde navíc úspěšně rozmnožila kočka Jiskra. Zdá se, že tedy není objektivní důvod, proč by Novohradky najednou měly být pro rysy neobyvatelné. Přesto se to stalo. Na dlouhých 13 měsíců rysi z Novohradek téměř vymizeli. Za toto dlouhé období od srpna 2014 do září 2015 jsme získali pouhé dvě rysí fotografie, místo desítek záznamů, jak by bylo normální. Dvakrát sem z Rakouska přišel rys Igor. Pak "zmizel", stejně jako jeho předchůdci. Nechtělo se nám věřit, že by toto území bylo náhle a zničehonic bez rysů a tak jsme po rysech pátrali celou zimu i na sněhu. Rys Igor. Zdroj: ALKA WildlifeProšli jsme přes 260km stopovacích tratí a nenašli jsme jedinou stopu. Po této divné roční pauze, kdy původní osazenstvo Novohradek "zmizelo" (Bond, Igor, NN03, NN18) toto území osídlila úplně nová zvířata (partička Luděk, Jiskra, Jan a Norah) o kterých jsme vám teď psali. Máme stejné množství fotopastí, sledujeme stejné lokality a zase máme desítky záznamů celkem čtyř dospelých zvířat a navíc dvě koťata k tomu. Co myslíte? Vypovídají naše data o možném pytláctví v Novohradských horách?

 

 

 

Rys Luděk. Zdroj: ALKA WildlifeRys NN18. Zdroj: ALKA Wildlife

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rysí příběhy vychází s grantovou podporou Ministerstva životního prostředí. Materiál nemusí vyjadřovat stanoviska Ministerstva životního prostředí.

Projekt probíhá ve spolupráci s Beleco z. s.

 

 

 

Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

vytvořil Michal Kandr