Jak se bude jmenovat nová rysice?

Vloženo: 29.8.2016

Při sledování rysů v jižních Čechách jsou postupně identifikovány jednotlivá zvířata. Jakmile je zvíře známo, dostává jméno. Nastal čas pojmenovat novou kočku z Novohradských hor a na facebooku probíhá hlasování o jejím jméně.

autor: ALKA Wildlife; První záznam - Sivestr 2015.

autor: ALKA Wildlife; První záznam - Sivestr 2015

 

Většina rysů, o kterých píšeme na našich stránkách, Facebooku či v tisku, má jméno. Většina, ale ne všichni. Jak to tedy s pojmenováváním rysů funguje? V rámci dlouhodobého monitoringu populace rysa ostrovida pomocí fotopastí v jižních a západních Čechách se snažíme s kolegy identifikovat jednotlivá zvířata. Když má rys jméno, znamená to, že jsme ho vyfotili ze všech stran, že ho dobře známe a že ho tedy na každé nové fotce i poznáme. A také, že víme jeho pohlaví. 

Rysi dostávají jména například podle lokalit svého prvního vyfocení (Libuš z Libína), podle svého původního bezpohlavního kódu (B007AT = Bond), podle svých "objevitelů" (Luděk), nebo podle našich oblíbených filmů (Galadriel).Dnes nastal čas pojmenovat novou kočku z Novohradských hor. První záznam pochází ze Silvestra brzy ráno. Podle opakovaných záznamů bylo zřejmé, že Novohradskými horami jen neprochází.

autor: ALKA Wildlife; březen 2016

Podle unikátního zbarvení jsme zjistili, že se jedná o nové zvíře. I když takzvaní "mramorovaní" rysi se hůře poznávají, je jich zase v populaci menšina. A tak lze rychle zkontrolovat, jestli se jedná o rysa nového nebo už známého. Když jí vyfotily dvě zrcadlově umístěné fotopasti Rysích hlídek, měli jsme ji konečně z obou stran a dostala tedy tzv. B kód (B=both sides known/obě strany známé) B531. Zároveň se podařilo i vyfotit její pohlaví (nic tam nemá = samice). Proto jí teď můžeme dát i jméno.

zdroj: Fotoarchiv Rysích hlídek Hnutí DUHA

 

Jméno pro novou rysice tentokrát vybírala veřejnost a zvítězilo jméno Norah, jako rysice z NOvohRAdských Hor. Rysí příběhy vychází s grantovou podporou Ministerstva životního prostředí. Materiál nemusí vyjadřovat stanoviska Ministerstva životního prostředí.

Projekt probíhá ve spolupráci s Beleco z. s.

Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

vytvořil Michal Kandr