Další cestovatel - rys Jan

Vloženo: 16.11.2016

Rys Jan jako půlroční kotě v NP Bavorský les. Zdroj: Správa NP Bavorský les

Jan se narodil na jaře 2014 ve východní části národního parku Bavorský les, jako jedno ze dvou koťat rysice Silvy. Se svou rodinou strávil první rok života, a poté si odešel hledat nové teritorium. Na podzim 2015 byl zaznamenán na rakouské straně nedaleko Freistadtu, kde se mu ale asi moc nelíbilo a tak se přesunul dál na východ. Od ledna 2016 se pohyboval v Novohradských horách. Strávil tam období říje s kočkou Jiskrou, která má teď (dle fotomonitoringu nejspíš Janova) koťata.

Rysice Jiskra a rys Jan v období říje.

Myslivci z Českokrumlovska jej ale teď zachytili fotopastí v Blanském lese:

Rys Jan z myslivecké fotopasti na Českokrumlovsku. Zdroj: www.rozhlas.czRys ostrovid zachycený fotopastí na Českokrumlovsku - foto: snímek z fotopasti, převzato z článku http://www.rozhlas.cz/cb/zpravodajstvi/_zprava/stalym-obyvatelem-lesu-na-krumlovsku-je-rys-ostrovid-zachytila-ho-fotopast--1668808

Situace v Novohradských horách zůstává také zajímavá. Po odchodu Jana tu zbyl rys Luděk a dvě kočky Jiskra a Norah, což by bylo u rysů normální uspořádání (většinou má dospělý kocour v teritoriu 2-3 kočky). Jenže Jiskra je Luďkova sestra navíc asi s Janovými (?) koťaty.

Cesty rysího samce Jana. Zdroj: ALKA Wildlife


Rysí příběhy vychází s grantovou podporou Ministerstva životního prostředí. Materiál nemusí vyjadřovat stanoviska Ministerstva životního prostředí.

Projekt probíhá ve spolupráci s Beleco z. s.

Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

vytvořil Michal Kandr